Az anyagszükséglet tervezés egy iteratív (ismétlődő), rekurzív folyamat. Az MRP sorra veszi a tervezésre váró gyártási rendeléseket és azok anyagigényét, melyek a gyártási törzsadatoknál, a receptúrákban adhatók meg. Ha a felhasznált anyag egy félkész termék, akkor rekurzívan a félkész termék anyagszükségletét is ugyanezzel az eljárással felbontja. Ez a folyamat addig tart, amíg minden felhasznált anyag alapanyag nem lesz. A folyamat végén összesíti az alapanyagokat és összehasonlítja a raktárkészlettel. Amennyiben a raktárban nem található megfelelő mennyiség az adott anyagból, akkor beszerzési rendelést generál, megvizsgálva azt, hogy az adott anyagot melyik partnertől, milyen mennyiségben lehet rendelni. A partner által visszaigazolt szállítási határidő már látható a tervezőtáblán és a tervező algoritmus az adott munkát már be is illeszti a gyártási tervbe.
Az MRP rendszer működéséhez alapvetően három inputra van szükség:
- Miből mennyit kell gyártani, azaz a nyitó megrendelések és azok mennyiségei.
- Az anyagjegyzékre (Bill of Material, BOM), ami leírja, hogy egy cikk milyen és hány további cikkből épül fel.
- Készletnyilvántartás, ami tartalmazza az aktuális készletet és az elvárt mennyiségeket.
Mindhárom adatcsoport a dSuite rendszer része, így könnyedén, napra pontosan futtatható minden esetben az MRP funkcionalitás.
Az MRP végeredménye egy javasolt beszerzési lista, azaz hogy miből, mennyit, mikorra és kitől kell megrendelni ahhoz, hogy az adott megrendelés állomány fennakadások nélkül kielégíthető legyen. A dSuite rendszerben található anyagszükséglet tervezés ezt úgy valósítja meg, hogy a készletszintek soha nem haladják meg maximális szintet.